JEŚLI
OBOK
BRAK
MENU
KLIKNIJ
TUTAJ
I UŻYJ !

Ogłoszenia Parafii Tropie
niedzielne i okazjonalne
 

część 3

OSTATNIA AKTUALIZACJA TEJ STRONY:
29 maj 17

Na tej
i następnych stronach
1. od 2 maja 2004
2. od 1 sierpnia 2004
3. od 2 stycznia 2005
4. od 26 czerwca 2005

5. od 1 stycznia 2006

6. od 10 września 2006

7. od 1 kwietnia 2007

8. od 1 październ. 2007

 

12 niedziela zwykła - 19 czerwca 2005

1. Dziś nieszpory i nabożeństwo do Serca Pana Jezusa - o godzinie 1630. Potem msza.

2. W tym tygodniu przypada uroczystość tego, o którym Jezus powiedział, że "spośród narodzonych z niewiast nie było większego od niego" - od Jana Chrzciciela. U nas, w kościele,  będzie jedna msza, o 1900.

3. Będzie to zarazem msza dla wszystkich dzieci szkolnych na zakończenie roku szkolnego. Niech uczniowie wszystkich szkół i stopni nauczania okażą Bogu cokolwiek wdzięczności za możność rozwoju swoich umysłów, serc i sumień przez naukę szkolną i katechizację.
Na rozpoczęcie wakacji dla dzieci i młodzieży szkolnej przewiduje się spowiedź w czasie rekolekcji przed odpustem. Ale gdyby ktoś z nich wyjeżdżał na dłuższy czas i udział w rekolekcjach byłby niemożliwy, to niech przystąpi do sakramentów świętych teraz, w piątek, na zakończenie roku. Będziemy w piątek spowiadać o godzinie 18
00.
W Roztoce porządek na zakończenie roku będzie nieco inny.

4. W przyszłą niedzielę odwiedzi nasz kościół grupa pielgrzymów Polonii kanadyjskiej, a ponadto ludowy zespół z Kołaczyc koło Jasła. Ta grupa pragnie co nieco pośpiewać po swojemu - na ludowo -  przed sumą o godzinie 1000 i po sumie. Msza św., jeśli pogoda pozwoli, będzie pod żaglem. Zapraszamy!

5. Posłuchajmy też komunikatu o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II i o praktycznych konsekwencjach kultu naszego Ojca świętego (...).
 

 

11 niedziela zwykła - 12 czerwca 2005

*. Dziś darem do skarbony przed kościołem wspieramy katolickie uczelnie. Dziękujemy w imieniu tych instytucji.

*. Dziś znów wyrażam nasze współczucie mieszkańcom Wytrzyszczki i Będzieszyny, którzy z powodu unieruchomienia promu mają utrudniony dostęp do kościoła. Modlimy się za nich.
I ponawiamy prośbę, aby odpowiedni ludzie zawsze powiadamiali parafię o faktach unieruchomienia promu.  Dla parafii bowiem funkcjonowanie promu Promu ma istotne znaczenie. Prom istnieje głównie ze względu na parafię. Już przecież nie istnieją komunistycznie zakazy kontaktowania się instytucji lokalnych z parafiami!

1. Przypominamy zachętę do praktykowania osobistego i serdecznego nabożeństwa do Serca Pana Jezusa. W naszym kościele praktykujemy je społecznie z okazji wieczornych nabożeństw. Zapraszamy!

2. W tym tygodniu do naszego kościoła zawitały większe pielgrzymki  z Rzeszowa, zza Mielca, z Krakowa, z jego okolic, z Katowic, z Opola, dwie z Łodzi, z Łęczycy, a nawet z Gniezna. Dla niektórych z nich nasz kościół był głównym lub nawet jedynym celem.
Dla obsługi pielgrzymów ks. bp Ordynariusz specjalnym dekretem zamianował mnie tak zwanym kustoszem diecezjalnego sanktuarium w Tropiu. Oznacza to, że na równi z obowiązkami ściśle parafialnymi, mam obowiązek posługi wobec pielgrzymów. Wymagania tych grup są nieraz duże; większość z nich pragnie być obsłużona natychmiast, zgodnie ze swoim planem podróży  - i to nieraz nie tylko pod względem duchowym, bo czasami wysuwają postulaty gastronomiczne, aby przynajmniej zaparzyć im herbaty...
Dlaczego o tym mówię i do czego zmierzam? Do tego, żeby parafian prosić o wyrozumiałość, gdy dojdzie do kolizji obowiązków: kogo wcześniej obsłużyć, np. parafianina w kancelarii, czy wielką pielgrzymkę przybyła z daleka. Niekiedy one muszą być obsłużone w pierwszej kolejności. Niekiedy, gdy odbywa się nabożeństwo pielgrzymów, drzwi kościoła muszą być przymknięte. Niekiedy musi na tym nieco ucierpieć  punktualność w nabożeństwie parafialnym. Mamy jedno małe pomieszczenie kościelne na wszystkie potrzeby i niekiedy tylko jedne ręce do pracy...
Z tym musimy się liczyć także przy ustalaniu godzin ślubów czy pogrzebów. Prosimy o zrozumienie.
A swoją drogą, marzeniem naszym jest, żeby pielgrzymi i turyści na przyszłość w większym zakresie włączyli się w ponoszenie kosztów ich obsługiwania oraz utrzymanie obiektów sanktuaryjnych.

3. I jeszcze w związku z tym prośba. Żeby wycieczek nie kierować wprost do pustelni. Bowiem grupy nieprzygotowane i niezorientowane o co chodzi, mogą marnować wysiłek i nawet stać się obciążeniem dla środowiska. Dla grup udających się ku pustelni czy na drogę krzyżową bywają do pobrania specjalne informatory w zakrystii lub w przedsionku kościoła. O tym też ich można poinformować.

 

 

10 niedziela zwykła - 5 czerwca 2005

1. Trwa czerwiec, miesiąc Serca Jezusowego. Oddajmy cześć Jezusowemu Sercu w codziennych nabożeństwach i modlitwach w rodzinach, a w kościele - przy okazji wieczorowych mszy: w nieszporach niedzielnych, w środy, piątki i soboty.

2. Wieczorne msze w dni powszednie w czerwcu i lipcu odbywają się o godzinie 1900. Zapraszamy parafian, wczasowiczów i pielgrzymów.

3. W dzisiejszym Gościu Niedzielnym są dwie interesujące wypowiedzi na temat życia rodzinnego, między innymi głos prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej, ojca ośmiorga dzieci. Przeczytajmy!
Ale jest jeszcze inna sprawa z tym tematem rodzinnym związana. Ks. biskup Ordynariusz zaprasza  rodziny na wielką diecezjalną pielgrzymkę do Starego Sącza. Posłuchajmy okolicznościowego komunikatu:

        
Zaproszenie na Pielgrzymkę Rodzin do Starego Sącza.

       Drodzy Diecezjanie!
       Dnia 16 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II przybył z wizytą apostolską do Starego Sącza. Dzień ten zapisał się głęboko w historii naszej diecezji. Ojciec Święty kanonizował wówczas Matkę Kingę, ukazując Ją jako wzór dążenia do świętości. W papieskiej homilii usłyszeliśmy m.in. następujące słowa:„Gdy dziś pytamy, jak uczyć się świętości i jak ją realizować, Święta Kinga zdaje się odpowiadać: trzeba troszczyć się o sprawy Pana na tym świecie. Ona daje świadectwo, że wypełnianie tego zadania polega na nieustannym staraniu o zachowanie harmonii pomiędzy wyznawana wiarą a własnym życiem”.
Szczególne wezwanie do kroczenia drogą świętości Jan Paweł II skierował do rodzin, dziękując równocześnie Świętej Kindze za opiekę nad nimi, a zwłaszcza nad „rodzinami wielodzietnymi, na które patrzymy z podziwem i szacunkiem”.
         Do treści papieskiej homilii wracaliśmy każdego roku w rocznicę pobytu naszego Wielkiego Rodaka w Starym Sączu, gromadząc się wokół „ołtarza papieskiego”, który pozostał jako niemy, choć przemawiający świadek tamtego spotkania. Tak będzie również w roku śmierci Jana Pawła II i w następnych latach. Dlatego serdecznie zapraszam Was Drodzy Diecezjanie na kolejną Pielgrzymkę Rodzin do Starego Sącza, która odbędzie się w niedzielę 12 czerwca br. przy „ołtarzu papieskim” na starosądeckich błoniach. Eucharystia o godz. 11.00. Zaś po Mszy Świętej Festyn Rodzin pod patronatem naszego diecezjalnego radia RDN Małopolska.
         Informuję Was także Drodzy Diecezjanie o tym, że obok „ołtarza papieskiego” powstaje Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II, które będzie diecezjalnym pomnikiem pontyfikatu Wielkiego Papieża Polaka. W tym wyjątkowym dla diecezji miejscu będziemy zawsze w szczególny sposób spotykali się osobą i myślą Jana Pawła II. Centrum Pielgrzymowania to dom formacyjno – rekolekcyjny, gdzie planowana jest też biblioteka oraz muzeum gromadzące pamiątki o Słudze Bożym Janie Pawle II. Już istnieją jego zaczątki, gdzie można przekazywać pamiątki związane z osobą Ojca Świętego.
         Wszystkich Was, Bracia i Siostry, zachęcam do współtworzenia, do modlitewnego i materialnego wspierania tego dzieła - pomnika pontyfikatu Jana Pawła II, którego poświęcenie planuje się w 10-tą rocznicę wizyty Jana Pawła II w Starym Sączu.
            Raz jeszcze serdecznie zapraszam Was Drodzy Diecezjanie, a zwłaszcza wszystkie rodziny, szczególnie z Ziemi Sądeckiej, oraz rodziny należące do Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Domowego Kościoła do pielgrzymowania na duchowe spotkanie ze Sługą Bożym Janem Pawłem II do Starego Sącza.
            Wszystkim pielgrzymującym do miejsca pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Starym Sączu z serca błogosławię i polecam opiece Świętej Kingi.
                                                                            † Wiktor Skworc, BISKUP TARNOWSKI

    Do Starego Sącza nie jest daleko. Jakieś pojazdy rodziny przeważnie posiadają. Łatwo się więc tam udać i w przyszła niedzielę przeżyć wartościowe spotkanie z naukami Jana Pawła o rodzinie, spotkanie z innymi rodzinami, a zwłaszcza z Bogiem - w starosądeckim sanktuarium.

4. KUL i inne katolickie uczelnie proszę o zbiórkę do puszek przed kościołami w przyszłą niedzielę.  Bądźmy dla nich ofiarni!

 

 

9 niedziela zwykła - 29 maja 2005

1. Trwa oktawa Bożego Ciała. Dziś procesje będą po sumie i po wieczornej mszy, z udziałem dzieci, które obchodzą rocznice I komunii św. Przed mszą wieczorną będą nieszpory o Najświętszym Sakramencie. Prosimy przynosić książeczki "Błogosławieni". Można też  nabyć w zakrystii odpowiednie śpiewniki eucharystyczne; mamy ich chyba dziesięć egzemplarzy. 
W dni powszednie po rannych mszach, z wyjątkiem wtorku, będą krótkie adoracje, natomiast  procesje będą codziennie o godzinie 18
00.
W czwartek będzie zakończenie oktawy, połączone z błogosławieństwem małych dzieci oraz wianków z ziół.

2. We wtorek, 31 maja, przypada uroczystość Nawiedzenia Najśw. Maryi Panny. Kiedyś była ona obchodzona 2 lipca. We wtorek odpust w starym kościółku w Iwkowej.

2. Od piątku, jak zawsze w czerwcu i lipcu, nabożeństwa wieczorne będą o godzinę później, czyli o 1900.

3. W tym tygodniu przypada I piątek miesiąca. W środę przed mszą będzie spowiedź o 1700 i katecheza parafialna młodzieży z I i Ii klasy gimnazjalnej. Młodzież ta otrzyma zaświadczenie o uczęszczaniu na tę katechizację; zaświadczenia te posłużą przy dopuszczaniu młodzieży do bierzmowania w klasie III.

4. W związku z nastaniem lata należało przypomnieć o obowiązku odpowiednich strojów na mszy św. Przypominające napisy są w gablocie, na drzwiach kościoła i w kościele koło chrzcielnicy. To przypomnienie najczęściej tyczy się pań. Szkoda że nie wszystkie wiedzą, iż to co ładne na plaży lub w sypialni, w kościele jest rażące i po prostu ... brzydkie!

 

 

Niedziela Trójcy Świętej - 22 maja 2005

1. Dzisiejsza uroczystość Trójcy Świętej jest okazją dziękczynienia za chrzest. W imię Trójcy  Św. zostaliśmy ochrzczeni. Znak krzyża czyniony na sobie, czyli żegnanie się, niech będzie wspomnieniem chrztu i wyznaniem wiary w Trójcę Św. Modlitwa "Chwała Ojcu i Synowi..." niech będzie częstym okrzykiem wdzięczności za to, że jesteśmy chrześcijanami, że Ojciec uczynił nas swoimi dziećmi , Syn - swoimi braćmi, a Duch Święty - świątynią Bożą.

2. Cieszymy się dzisiejszym świętem pierwszej Komunii św. w parafii. Jest to święto przede wszystkim Jezusa Eucharystycznego - Jego radość przebywania z dziećmi. Niech wszyscy dołożą starań, aby dzieci stale były wychowywane jakby w promieniach Eucharystii, czyli dobrze przeżytej mszy z Komunią św.
Dzieci, uczestnicząc codziennie w wieczornej mszy, będą przeżywać tzw. biały tydzień pokomunijny.
Do dzieci przyłączą się w tych dniach inni parafianie, gdyż najbliższe trzy dni to ważne triduum przed wielką uroczystością Bożego Ciała i Krwi. Sam ojciec św. Jan Paweł II zasugerował, by w ramach Roku Eucharystycznego to święto było uroczyściej niż przedtem obchodzone i by ją poprzedziło przygotowawcze triduum. Więc zapraszamy!

3. W czwartek u nas będą trzy msze św. Prymaria o 630, suma z procesją na drodze publicznej ku grocie i kościołowi o 1000, a wieczorna, też z procesją, o 1700. Nie będzie mszy w Roztoce.
Przygotowanie ołtarzy, feretronów i chorągwi oraz strojów procesyjnych wykonajmy w środę przed lub po mszy. Prosimy, by strojeniem ołtarzy zajęły się, czy przynajmniej nadzorowały, róże, a pozostałymi elementami procesyjnymi - członkowie parafialnej rady. Zapraszam ich na środę po mszy na małe zebranie.
Małe dzieci, sypiące kwiaty, też niech przyjdą w środę na ćwiczenie, po mszy.

4. Przy naszym sanktuarium świętych Pustelników postanowił się zatrzymać, czasowo lub może na stałe, pustelnik Jan. Do życia pustelniczego odbył już  przygotowanie w ośrodku pustelniczym koło Częstochowy. Przygotowuje sobie pustelnię w naszym budynku gospodarczym; spodziewamy się, że i ksiądz biskup zaakceptuje tę decyzję.
Pustelnik Jan ma możność zapracować sobie na chleb, pomagając w utrzymaniu porządku w otoczeniu sanktuarium, a może zastępczo także w obsłudze pielgrzymek.
Życzmy mu wszyscy, aby mógł zrealizować swoje piękne powołanie, żeby swoimi praktykami modlitewnymi i umartwieniami ubogacił duchowe dobro tego sanktuarium.
Będzie nam służył modlitwą, ale i od nas tej modlitwy mu potrzeba.
 

 

Niedziela Zesłania Ducha Świętego - 15 maja 2005

1. Dziś święto nie tylko Ducha Świętego, ale także i Kościoła, społeczności Chrystusowej,  którą Duch Święty napełnia, jednoczy i "prowadzi do całej Prawdy", jak to zapowiedział Jezus.
Jutro, mimo że jest to dzień pracy i nauki w szkołach, będziemy kontynuować to świętowanie przez wspomnienie Maryi, Matki Kościoła, któremu Ona towarzyszy od samego początku, o czym zresztą mówi Ewangelia.
Jutro w kościele w Tropiu będą trzy msze: o 6
30, 1030 i 1800, a w Roztoce o 1400. Mszę wieczorną rozpoczniemy nabożeństwem majowym o 1800.

2. W przyszła niedzielę, w uroczystość Trójcy Świętej, będzie u nas pierwsza Komunia dzieci z klas drugich. Wszyscy parafianie postarają się, aby miała ona religijny przebieg i była wolna od jakichkolwiek przejawów "rewii próżności", jak to w tygodniku określono.
Uroczystość odbędzie się na mszy o godzinie 8
30; dzieci niech się zgromadzą przed kościołem pół godziny wcześniej. Ze względu na szczupłość miejsca, parafian niezainteresowanych tą uroczystością zapraszamy na inne w tym dniu msze, np. o 630 lub o 1030.
Pierwsza spowiedź, czyli sakrament pojednania, tych dzieci jak też ich rodziców i pozostałych członków rodzin będzie w sobotę o godzinie 10
00. Przypominamy, że choć już dziś kończymy śpiew pieśni wielkanocnych i częstego "Alleluja", to jednak jeszcze do niedzieli Trójcy Świętej, czyli właśnie do przyszłej niedzieli, trwa okres spowiedzi wielkanocnej.
W ciągu tygodnia będą specjalne lekcje dla dzieci pierwszokomunijnych w kościele, przed lub po nabożeństwie majowym. A zebranie wszystkich rodziców dziś, po wieczornej mszy.

5. Zaszła potrzeba, aby jeszcze raz przypomnieć ważną informację w sprawie kolejności odprawiania zamawianych przez was mszy w kościele.
W pierwszej kolejności odprawiamy msze ściśle okolicznościowe: np. z okazji chrztu, ślubu i pogrzebu, ciężkiej choroby, o pogodę, deszcz lub urodzaje oraz różne rocznicowe, a w niedzielę - msze rodzinne, zwłaszcza w rocznice ślubu, urodzinowe lub zbiorowe.
Dopiero w następnej kolejności różne msze za zmarłych nierocznicowe i tzw. popogrzebowe.
W tej sprawie raczej nie będziemy robić wyjątku ze względu na jakieś prawdziwe lub urojone zasługi.
Jeśli ksiądz uzna za stosowne zrobić inaczej, to oczywiście jego prawo, ale nigdy obowiązek!

 

 

7 niedziela Wielkanocy - Wniebowstąpienie Pańskie - 8 maja 2005

1. Dziś Uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa, Jego wywyższenia i chwały. Można też powiedzieć, że stał się On istotą nieba, po prostu naszym niebem. Stąd tak radosne i ważne to święto!

2. W kościele gromadzimy się codziennie w dni powszednie na nabożeństwo majowe i na nowennę do Ducha Świętego o godzinie 1800.
Niech na nim, oprócz starszych, nie zabraknie dzieci i młodzieży szkolnej.

2. Jutro jest uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, patrona Polski i tarnowskiej diecezji. W związku z tym będzie ku jego czci msza wieczorna.

3. W przyszłą niedzielę będzie wielka uroczystość Zesłania Ducha Świętego, zwana Zielonymi Świątkami.

4. W dzisiejszym tygodniku czytamy o tzw. rewii próżności. Tak niektórzy nazywają pierwszą Komunię. Wprawdzie dotyczy to niewielkiego procentu rodzin, ale szkody dla dzieci są olbrzymie. Już wtedy dziecko przyzwyczaja się do fasadowości, zarozumiałości i pychy; do traktowania wiary i sakramentów w kategoriach pustej rozrywki. Cała wspólnota parafialna powinna zadbać o to, aby u nas nie pojawiały się przejawy tej pierwszokomunijnej "rewii próżności".
Zebranie rodziców tegorocznych dzieci pierwszokomunijnych ze wszystkich szkół będzie w przyszłą niedzielę, w kościele, po wieczornej mszy św. Rodzicom mogą towarzyszyć chrzestni.

5. Podobno jest jeszcze dla młodzieży szansa wyjazdu  na Światowe Dni Młodzieży w Kolonii i na spotkanie z Ojcem św. za zniżoną cenę przejazdu i uczestnictwa - 600 zł. W zakrystii udzielamy bliższych informacji.
Istnieje też szansa zaprezentowania przez młodzież ponadgimnazjalną uzdolnień na majowym konkursie recytatorskim w dekanacie, a potem w diecezji. Bliższych informacji udzielamy również w zakrystii.

6. Parafianie, wszyscy uczestnicy naszych mszy i nabożeństw, spotykają się z problemem mojego zdrowia. Dlatego od czasu do czasu muszę się nieco usprawiedliwić.
Lekarze widzą zasadniczo trzy schorzenia w moich drogach oddechowych: wszechstronna i całoroczna alergia, utrata odporności i nieustanne infekcje zapalne dróg oddechowych. Leczenie przynosi niewielkie rezultaty. Niektóre lekarstwa czy zabiegi sanatoryjne są ponad moje możliwości finansowe.
Dlatego pozostaje nam dalej jakoś przemęczyć to życie. Proszę o cierpliwość, podobną jak mieliśmy wobec cierpień i niesprawności ś.p. ojca św. Jana Pawła.

 

 

6 niedziela Wielkanocy, 1 maja 2005

1. Dzisiaj, jak zawsze 1 maja, wspomnienie św. Józefa Pracownika. Dlatego podczas mszy modlimy się za pracujących, czyli także w własnej intencji.
Dzisiejsze, pierwsze nabożeństwo majowe będzie o 16
30; ofiarujemy je w intencji zmarłego ojca św. Jana Pawła II; tak zresztą będziemy czynić po południu w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.
W pozostałe dni tygodnia nabożeństwo wieczorne i majowe będzie o 18
00.
Dziś, jak w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, pieniężny dar na tacę składamy na wydatki diecezjalne. Ale Ksiądz Biskup tym razem przeznaczy ją na budowę ważnego kościoła Opatrzności Bożej w Warszawie. Ma on zaspokajać lokalne potrzeby duszpasterskie, a zarazem być wielkim wotum wdzięczności narodu polskiego, obiecanym Opatrzności Bożej po uchwaleniu Konstytucji 3 maja.
Na Kozieńcu dziś - uroczystość odpustowa.

2. We wtorek obchodzimy uroczystość Królowej Polski. Jak w roku ubiegłym, tak i w tym, Gmina Gródek nad Dunajcem postanowiła świętować ten dzień przy naszym kościele w Tropiu, z okazji mszy, która będzie o godzinie 1000 nad Dunajcem. Będą okolicznościowe modlitwy i program dzieci szkolnych. Oczywiście jest to uroczystość całej parafii. Dlatego zapraszamy parafian ze wszystkich naszych wsi, a także pielgrzymów spoza parafii.
Poza tym będzie u nas msza o godzinie 18
00, w łączności z nabożeństwem majowym. Jeżeli pogoda pozwoli, msza ta będzie, jak przed południem, również pod żaglem. W Roztoce msza będzie o godzinie 1400.

3. W czwartek, w czterdziestym dniu po Zmartwychwstaniu, obchodziliśmy dotąd Wniebowstąpienie Pana Jezusa. Ale według nowego kalendarza świąt, jest ono przeniesione na niedzielę. Dlatego w przyszłą niedzielę będziemy czcić tajemnicę Wniebowstąpienia Pana Jezusa.
Uroczystość św. Stanisława, Męczennika i Patrona Polski, będzie przeniesiona na poniedziałek po niedzieli Wniebowstąpienia Pańskiego. Ale odpust w diecezjalnym sanktuarium w Szczepanowie będzie w niedzielę. Zapraszają.
Jak zwykle przed Wniebowstąpieniem, w parafiach urządza się tzw. dni krzyżowe - procesję do krzyża lub kaplic z modlitwami o dobre urodzaje, zachowanie od nieszczęść i szczęśliwe zbiory, tak dla nas jak i w każdym rejonie świata.
U nas rozpoczniemy je w środę, o godzinie 18
00, procesją i mszą przy pustelni.
W czwartek udamy się ku Grocie Matki Bożej, a piątek - na dróżkę Różańca polskich świętych.
W trakcie procesji śpiewamy Litanię do Wszystkich Świętych oraz majową do Matki Bożej.
Nadto w piątek rozpoczynamy nowennę przed Zesłaniem Ducha Świętego.

4. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca; nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa i Komunia św. wynagradzająca będzie w Roztoce - rano, a u nas - o godzinie 1800.
Księża z Czchowa oraz z dekanatu proszą, aby ci, którzy udają się w piątek na Kozieniec, przystąpili do spowiedzi w swoim parafialnym kościele. U nas spowiedź będzie w środę o 17
00 oraz w piątek - przed nabożeństwem.

5. Urzędy apelują do rolników o przyspieszenie składania wniosków na dopłaty unijne.

 

 

5 niedziela Wielkanocy - 24 kwietnia 2005

1. Zakończył się tydzień Dobrego Pasterza, a zarazem tydzień modlitw o powołania. W życiu Kościoła zaowocował on powołaniem Benedykta XVI na Stolicę Piotrową. Jak śp. poprzednikowi, tak i jemu nie będziemy skąpić naszych modlitw w sanktuaryjnych nabożeństwach.
Trzeba się bardzo cieszyć, że wybór padł na osobę kardynała Ratzingera, znanego zwłaszcza z jego troski o czystość wiary i o obecność Chrystusa w naszej świadomości i w centrum życia religijnego w Kościele.
Piękne jest też jego hasło biskupie i papieskie: "Współpracownik Prawdy", czyli jak cały Kościół, tak i każdy człowiek ma tę prawdę rozpoznawać, wprowadzać w życie i dzielić się nią. Od prawdy  i na prawdzie rozpoczynać się winno całe budowanie dobra i piękna.
Teraz mamy okazje wykazać, że nasza miłość do śp. Jana Pawła nie wypływała z nacjonalistycznych uczuć, lecz z wiary w Chrystusowe posłannictwo Piotra i jego następców.
Oczywiście nie zapomnimy tez modlić się za zmarłego Ojca św. Dlatego jego imię wprowadziliśmy do naszych parafialnych wypominków, które odczytujemy co niedzielę w ramach modlitw za zmarłych.

2. W tym tygodniu, w poniedziałek, uroczystość św. Marka Ewangelisty, a w piątek św. Katarzyny Sienejskiej, patronki Europy. To okazja, by pomodlić się za nasz spoganiały kontynent o jego powrót do chrześcijańskich korzeni.

3. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy miesiąc maryjny, maj. Pamiętajmy o majowym nabożeństwie przed mszą wieczorną.
 

 

4 niedziela Wielkanocy - 17 kwietnia 2005

1. Dzisiaj Niedziela Chrystusa - Dobrego Pasterza. Zgodnie z wezwaniem listu Księdza Biskupa wytrwale módlmy się o liczne i wartościowe powołania do służby Bożej. Dziś, w przeddzień konklawe,  modlimy się zwłaszcza, aby Bóg powołał godnego następcę Jana Pawła II na Stolicy Piotrowej. W tej intencji sprawowana będzie dzisiejsza suma, jak i środowa nowenna do św. Świerada.

2. Nie przestaniemy się też modlić za zmarłego Jana Pawła, zgodnie zresztą z jego prośbą, by się modlić za niego także po jego śmierci. W naszej parafii najstosowniej będzie czynić to co miesiąc w pierwszą niedzielę, na nabożeństwie przed mszą wieczorną.

3. We czwartek i w piątek odbywał się u nas szkolny konkurs regionalny na temat: "Święci mojej małej ojczyzny".
Temat okazał się bardzo pociągający dla szkół i parafii. W konkursie wzięło udział 112 uczniów z kilkudziesięciu szkół naszego regionu: podstawowych, gimnazjów i liceów, na przestrzeni od Limanowej po Siemiechów, z dekanatów czchowskiego, ujanowickiego i zakliczyńskiego.
Poziom przygotowania tych uczniów do konkursu oceniono jako bardzo wysoki.
Do finału, który odbędzie się 24 maja, awansowały i dwie nasze uczennice.

4. W sobotę przypada uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski i parafii Rożnów. Dlatego tam odpust. U nas nie będzie mszy rano.

4. Czchów zaprasza młodzież na dekanalny dzień skupienia, poświęcony m.in. refleksji nad osobą Ojca św. Jana Pawła II - w sobotę o 1700.
 

 

3 niedziela Wielkanocy - 10 kwietnia 2005

1. Dziś, jakby na zakończenie tygodnia żałoby, mszę św. popołudniową odprawimy za spokój duszy śp. Jana Pawła II. O wpół do piątej, jeśli pogoda pozwoli, udamy się procesyjnie do pustelni, żeby tam, gdzie kiedyś przemawiał do ludu i sławił naszego świętego pustelnika podczas diecezjalnej uroczystości tysiąclecia chrztu Polski w 1966 r.,  zapalić znicze i uczestniczyć w mszy św.
Wkłady świecowe do zniczy otrzymacie tu, na miejscu; to te, które były dotąd składowane przy zakrystii. Zdaje się jednak, że szatan wyraźnie nie życzył sobie  tej mszy przy pustelni ze zniczami, bo zaledwie kilka godzin po podjęciu przeze mnie decyzji posłał jakiegoś satanistę i rozrzucił te wkłady zniczowe po wzgórzu kościelnym; wiele z nich się roztrzaskało, a reszta poobijała (może to był pierwszy skutek wyłączenia oświetlenia nocnego przy kościele).
Z tymi wkładami, które zostały pozbierane i oczyszczone, udamy się ku pustelni.
Przy okazji będziemy apelować, aby samowolnie nigdy tam, jak i przy źródle i na drodze krzyżowej, nie zapalać i nie zostawiać zapalonych świec lub zniczy, bo to jest las i może mieć katastrofalne skutki dla sanktuarium i sąsiednich gospodarstw.
Zresztą zewsząd apelują, aby także traw nie wypalać. Jest to niebezpieczne i karalne.

2. Gdy modlimy się za ojca świętego, musimy pamiętać o tym, że istnieje różnica w znaczeniu słowa "święty". Inaczej "święty" jest Bóg, inaczej "święty" jakiś kanonizowany,  a inaczej "święty" jest ojciec święty, papież. Jest to tylko tytuł, który niekoniecznie musi oznaczać osobistą świętość wobec Boga (choć w wypadku Jana Pawła może to faktycznie oznacza).
Dlatego inną cześć oddajemy świętemu Bogu, inną świętym kanonizowanym, a inną ludziom zwyczajowo tak tytułowanym.
Dopóki Ojca świętego nie następny papież nie wyniesie na ołtarze (a mamy nadzieję, że stanie się to do pięciu lat), modlimy się za niego w liturgii jak za wszystkich zmarłych grzeszników, chociaż niekiedy świątobliwych zarazem. Prywatnie jednak wolno się modlić i do niego, jak zresztą w ogóle wolno się modlić  do zmarłych, a nie tylko za zmarłych. Jeśli są w czyśćcu, to na pewno bliżej Boga niż my.
Ta msza przy pustelni będzie też okazją do wyrażenia Bogu wdzięczności za jego papieską posługę, także za jego cześć dla naszego św. Świerada. Parafianie wskazują tam płytę kamienną, na której stał kaznodzieja, abp Karol Wojtyła. Ale nie należy traktować jej jako relikwii, gdyż po pierwsze papież jeszcze nie jest kanonizowany, a po drugie relikwią świętego jest zasadniczo tylko jego ciało, a nie to wszystko, czego on dotykał, choćby w kościele.

3. Pilnie potrzebujemy kwalifikowanego tynkarza do otynkowania narożnika kościoła, zniszczonego po zimie. Musimy zyskać wcześniej pozwolenie konserwatora zabytków, a on zażąda nazwiska wykonawcy. Bardzo prosimy o zgłoszenie.

4. Dziękujemy za pierwsze ofiary w kopertach na ogrzewanie i spłacenie zadłużeń. Dziękujemy także rodzicom dzieci pierwszokomunijnych, którzy przekazali już monstrancję i kolejne dwie puszki na komunikanty do pozłocenia, bo już nie można ich było użytkować, co niektórzy zauważyli w Wielkanoc. Bóg zapłać im za ten szlachetny wydatek.

 

 

2 niedziela Wielkanocy - 3 kwietnia 2005

1. Dziś, w 2 niedziele Wielkanocy,  obchodzimy święto Miłosierdzia Bożego. Bowiem całe dzieło dzieło zbawienia, ukoronowane zmartwychwstaniem Jezusa, jest dziełem miłosierdzia Bożego.
Miłosierdziu Bożemu polecamy osobę zmarłego ojca św. Jana Pawła.
Proszę o prywatną modlitwę w jego intencji w naszej kaplicy Miłosierdzia Bożego i w rodzinach.
Wspólnie modlimy się na każdej dzisiejszej mszy i na specjalnym nabożeństwie przed mszą wieczorną.
W środę podczas nowenny do św. Świerada będzie msza za spokój duszy Ojca świętego, czciciela św. Świerada. Następne dwie msze będą w przyszłą niedzielę: suma o 10
30 i wieczorna o 1700.
Jesteśmy do tego szczególnie zobowiązani u nas jako w diecezjalnym sanktuarium. Na naszej stronie internetowej umieściliśmy zdjęcie Ojca św. jak w pierwszym roku swojej posługi, w 1979, czci, całując relikwie św. Pustelnika znad Dunajca, św. Świerada, podarowane mu w Rzymie przez biskupa Nitry.

2. Przypominamy o specjalnych nabożeństwach wieczornych w dni powszednie: w środę, piątek i sobotę, o godzinie 1800. Przybywajcie!

3. Jutro także będzie wieczorna msza. Jutro bowiem Kościół obchodzi przeniesioną z Wielkiego Tygodnia uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, czyli dzień poczęcia Chrystusa, czyli Wcielenia Syna Bożego. Przed tą prawdą przyklękamy. Jest to zarazem Dzień Świętości Życia Nienarodzonych. Bardzo ważny temat. Przyjdźmy więc na modlitwę w tej sprawie i dla uczczenia Wcielenia Syna Bożego.

4. Tak się złożyło, że w tym tygodniu, aby wypłacić różnym kościelnym i niekościelnym instytucjom większość parafialnych długów, trzeba się było pozbyć wszystkich stypendiów mszalnych, które dopiero mają być odprawiane przez najbliższe miesiące, opłatkowych ofiar na wynagrodzenie pracowników kościoła w tym roku i zrobić kilka nowych zadłużeń. A więc nastąpiło tylko jakby przerzucenie długów.
Wobec tego, aby wreszcie wyjść jakoś na finansowe zero, pozostaje poprosić parafian o nadzwyczajne ofiary kopertowe na wyrównanie bieżących zadłużeń i na pokrycie kosztów ogrzewania; zresztą wszystkie parafie tak się ratują w niedoborach finansowych. Bardzo więc proszę o zrozumienie i składanie ofiar w kopertach z podpisem, na tacę.
W przeciwnym razie te niedostatki mogą sparaliżować funkcjonowanie kościoła. Jak na razie, dla oszczędności, postanawiamy wyłączyć nocne oświetlenie wokół kościoła, choć bardzo potrzebne.
Proszę o te ofiary! Robię to bardzo nieśmiało, ale nie ma innego wyjścia

5. I jeszcze ważna informacja w sprawie kolejności odprawiania zamawianych przez was mszy.
Dotąd w pierwszej kolejności odprawialiśmy msze ściśle okolicznościowe: np. z okazji chrztu, ślubu i pogrzebu, ciężkiej choroby, o pogodę, deszcz lub urodzaje oraz różne rocznicowe.
Dopiero w następnej kolejności nierocznicowe msze za zmarłych i popogrzebowe. Ponieważ w tym roku tych mszy popogrzebowych jest dość dużo, staraliśmy się na każdy tydzień wybierać po kilka z dawnych miesięcy i kilka świeższych, według jakiejś równości i żeby wszystkich jakoś zadowolić.
Ale nie wszystkich to zadowala.
Dlatego od dziś te msze za zmarłych nierocznicowe oraz popogrzebowe będziemy ogłaszać i celebrować ściśle według kolejności, jak ich zamówienia napływały. Spowoduje to pewną niedogodność w postaci zblokowania mszy za jednego zmarłego w ciągu jednego czy kilku tygodni. Ale - dla świętego spokoju - nie ma innego wyjścia.

 

 

Wielkanoc - 27 marca 2005         Paschalne życzenia dla Ciebie!

1. Dziś największe święto chrześcijańskie. Świętujemy bowiem fundamentalną i centralną prawdę naszej wiary. Jest nią zmartwychwstanie Chrystusa. Nie pozwólmy więc sobie na zlaicyzowanie tego święta przez redukowanie go do świętowania wiosny i wiosennych zjawisk przyrody, jak nam podsuwają świeckie pisma, radia i telewizje. Dlatego oprócz udziału we mszy wielkanocnej niech się na naszym stole, obok baranka wielkanocnego, pojawi jakaś gazeta religijna czy czytanie ewangelii.
Niech daleko od nas będzie chęć wyrządzania komukolwiek jakichś krzywd wielkanocnych. Najbliższa noc niech będzie dla wszystkich spokojna i bezpieczna, a dzień jutrzejszy także dla wszystkich miły i suchy.

2. Jutro w naszym kościele młodzież gimnazjalna, która wczoraj odnawiała swój chrzest, przyjmie sakrament bierzmowania na mszy o godzinie 830. Kandydaci niech się zgromadzą na dziedzińcu przed kościołem o godzinie 800, by po przybyciu ks. biskupa procesyjnie i uroczyście wejść z nim do kościoła.
Niezwiązani z ta uroczystością parafianie niech starają się jutro przybyć na inne msze, np. 6
30, 1030 lub 1700 (od dziś bowiem, w czasie letnim, wieczorne msze w niedziele i święta będą o 1700, a w dni powszednie w środy, piątki i soboty - o 1800).

3. Jutro w naszych kościołach złożymy na tacę dar na katolickie uczelnie. Serdecznie zachęcamy.

4. W tym tygodniu przypada Pierwszy piątek miesiąca. A więc także: specjalne nabożeństwo eucharystyczne i spowiedź w środę o 1700 oraz katecheza parafialna dla 1 i 2 klasy gimnazjalnej. Przypominamy o tym.
A w piątek - nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa  rano w Roztoce, a o 18
00 tu, w kościele.

5. W przyszłą, czyli w 2 Niedzielę Wielkanocy, obchodzić będziemy święto Miłosierdzia Bożego. Jest to zarazem święto parafialnych oddziałów Caritas. Ksiądz biskup zaprasza członków Caritasu na spotkanie w przeddzień tego święta, w sobotę, na mszy o godzinie 1000 w tarnowskiej katedrze. 
W Jurkowie w niedzielę będzie odpust parafialny, a u nas przed wieczorną mszą będzie nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w naszej kaplicy Miłosierdzia Bożego, w intencji parafialnego oddziału Caritas.
Przy okazji przypominamy o potrzebie przekazania do końca kwietnia 1% swojego rocznego podatku na cele Caritasu, choćby ta kwota była niewielka. Jeżeli tego nie uczynimy, wtedy ta kwota pozostanie do dyspozycji ministra. Wiemy, co to może oznaczać.

6. Dziękujemy wszystkim, którzy swoją aktywnością i ofiarami pomogli w zorganizowaniu uroczystych obchodów Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, zwłaszcza pracownikom kościoła, służbie liturgicznej, zespołom śpiewaczym, paniom, które prowadziły adoracje lub różom różańcowym za zebrane ofiary na kwiaty i światło. Bóg zapłać!

 


Niedziela Palmowa Męki Pańskiej - 20 marca 2005

1. Dziś Niedziela Palmowa Męki Pańskiej. Początek Wielkiego Tygodnia. Czcimy wjazd Jezusa Króla do Jerozolimy uroczystą procesją palmową na sumie. Jest to zarazem ogólnokościelne  święto młodzieży, która tak wspaniale uczestniczyła kiedyś w pierwszej procesji Palmowej, czcząc Jezusa.
Z wielką pobożnością słuchamy dziś opisu męki Pańskiej według pierwszego ewangelisty, św. Mateusza.
Krzyże kościelne są zasłonięte, jakby na znak żałoby.

2. W kościołach tarnowskiej diecezji składamy dziś dar jałmużny postnej na Seminarium Duchowne. W imieniu kleryków i ich przełożonych - dziękujemy!

3. Jutro wielki i oczekiwany dzień naszej parafii: dzień wielkopostnej spowiedzi, czyli sakramentu pojednania. O ten dar modliliśmy się przez czterdzieści dni postnych i przygotowali słuchaniem Słowa Bożego i udziałem w nabożeństwach pasyjnych.
Spowiedź rozpocznie się jutro rano po mszy o godzinie 8
00. W przerwie spowiedzi o godzinie 1000 będzie śpiew Gorzkich żali. Po południu spowiedź od 1400, w kościele i w kaplicy w Roztoce. W przerwie o 1530 będzie Droga krzyżowa. Spowiedź będzie do mszy o godzinie 1700.

4. W środę kandydaci do bierzmowania zgromadzą się o godzinie 1600 na swoją kolejną modlitewną katechezę przed przyjęciem tego sakramentu w poniedziałek wielkanocny i na akt dopuszczenia ich do tego sakramentu.
Prosimy o obecność rodziców i - w miarę możliwości - świadków bierzmowania.
Dziś niech pobiorą w zakrystii formularze tzw. kartek do bierzmowania. W domu je  sobie dokładnie wypełnią i przyniosą w środę.

5. W Wielki Czwartek zgromadzimy się wszyscy o godzinie 1700 na obchód Wieczerzy Pańskiej. Jest to najważniejszy dzień komunijny, daleko ważniejszy, niż najbardziej uroczyście obchodzona I Komunia św. lub Boże Ciało. Dlatego zapewne wszyscy wierzący i pojednani z Bogiem i kościołem parafianie przystąpią wtedy do Stołu Pańskiego.
Po mszy będzie przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. ciemnicy i adoracja do godziny 21
00. W czasie adoracji będzie od czasu do czasu możliwość spowiedzi dla tych, którzy z różnych powodów nie mogli tego wcześniej uczynić, a nie chcą przeżywać świąt w grzechu.
Pod koniec adoracji będzie komunia św. dla tych, którzy nie mogliby przyjść na mszę Wieczerzy Pańskiej o 17
00.

6. Wielki Piątek będziemy przeżywać w głębokiej powadze. Parafianie na ten i pozostałe dni pewno  udekorują krzyże przydrożne.
Ci, którzy ukończyli 18-ty rok życia, a nie rozpoczęli 60-tego, są zobowiązani do postu ścisłego. A wszyscy od ukończenia 14 roku życia - do abstynencji od potraw mięsnych.

7. O godzinie 1500 będzie Droga krzyżowa i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Jeśli warunki pozwolą, udamy się na Kalwarie polskich świętych. Ale o tym zadecydujemy dopiero w ostatniej chwili.

8. Liturgię wielkopiątkową rozpoczniemy w kościele o godzinie 1600. Najpierw wysłuchamy Męki Pańskiej według św. Jana, potem odbędziemy adorację Krzyża. Jest ona najważniejszym punktem wielkopiątkowych obchodów. Po niej, około godziny 1700 Komunia święta i przeniesienie Ciała Chrystusowego do tzw. grobu. W czasie adoracji przy grobie śpiewać będziemy Gorzkie Żale i wysłuchamy słowa pasyjnego. Adoracja przy grobie trwać będzie do godziny 2300. O 2100 adoracji przewodniczyć będzie młodzież.
Przy krzyżu złożymy dar na utrzymanie sanktuarium Groby Pańskiego i innych podobnych obiektów w Ziemi Świętej.
Od czasu do czasu będziemy dyżurować w konfesjonałach.

9. W Wielką Sobotę kościół otwieramy o godzinie 730 dla prywatnej adoracji przy grobie. Co godzinę od 900 do 1200 będziemy błogosławić pokarmy wielkanocne. Po południu - tylko o 1500. O 1000, z okazji tego błogosławieństwa będzie adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie przez dzieci.
W Roztoce błogosławieństwo pokarmów będzie o 10
00, potem co pół godziny: na Kącinie, na Równi i przy szkole w Witowicach.
Przy okazji będzie wystawiony kosz na dary dla ubogich i niektórych rodzin wielodzietnych. Dzieci złożą swoje skarbonki wielkopostne.

10. Liturgia Wigilii Paschalnej, czyli wieczorne i nocne czuwanie i oczekiwanie na Zmartwychwstanie rozpocznie się, jak co roku, po zachodzie słońca, o godzinie 1800. Głównymi punktami tej uroczystości, najważniejszej w roku, ważniejszej niż bożonarodzeniowa pasterka, będzie najpierw poświęcenie światła, słuchanie słowa Bożego i modlitwa, Msza św. wielkanocna z uroczystym śpiewem Alleluja, chrzest i odnowienie chrztu dorosłych. Chrzest jest przecież zanurzeniem w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Specjalny udział w tej uroczystości będą mieć dzieci pierwszokomunijne i kandydaci do bierzmowania. Przybędą ze swoimi białymi szatami i świecami od chrztu. Zresztą pozostali parafianie też nie przyniosą swoje świece i białe szaty. Jest to najważniejsza uroczystość w roku i naszej parafii od wielu lat wyjątkowo pięknie obchodzona.

11. Samo jednak otwarcie Grobu Pańskiego i procesja Rezurekcyjna odbędzie się dopiero w niedzielę o godzinie 600, według już nowego czasu, a więc prawidłowo, jeszcze przed wschodem słońca.

12. Te ogłoszenia będziemy Wam jeszcze przypominali w kolejne dni. Są i na tablicy ogłoszeń, wydrukowane już z internetu.
Przekazując swoim krewnym w dalekim świecie życzenia, nie zapomnijcie im wspomnieć, że wszystkie ogłoszenia z naszego życia parafialnego, i te dzisiejsze też, są dostępne w internecie. Są tam także dla nich nasze parafialne życzenia świąteczne. Dla parafian też.
A ksiądz biskup zachęca, żeby także zaglądać na diecezjalna witrynę internetową i poznawania życia naszych parafii i diecezji.

 

 

5 niedziela Wielkiego Postu - 13 marca 2005

1. Dzisiaj 5 niedziela wielkiego Postu. Nie nazywamy ją czarną, jak dawniej, gdy w nią zaczynał się dwutygodniowy czas Męki Pańskiej. Teraz, zgodnie z nowymi przepisami, zaczyna się on w Niedzielę Palmową, dlatego dopiero w przyszłą niedzielę zasłonimy krzyże fioletowymi zasłonami.

2. Pragniemy odwiedzić chorych z wielkanocnymi sakramentami już jutro. Dlatego prosimy ich zgłaszać dziś, najpóźniej do wieczora i można telefonicznie. Ale proszę też ułatwić nam zorganizowanie pojazdów, aby odwiedziny odbywały się sprawnie. Przy okazji odważam się tak nieśmiało zaproponować, aby kierowcy dać zawsze na dwa litry paliwa, nawet gdyby się wymawiał.

3. Już w tym tygodniu w niektórych sąsiednich parafiach odbędą się wielkopostne spowiedzi. Jeśli to konieczne, korzystajcie z tej okazji.

4. W przyszłą niedzielę suma będzie połączona z procesją palmową i śpiewem męki Pańskiej. Weźmy wszyscy w tym udział.
Ksiądz biskup zaś zaprasza młodzież nadto do katedry, na  obchód palmowego dnia młodzieży. Obchód będzie się rozpoczynał adoracjami Najświętszego Sakramentu. Młodzież z naszego dekanatu zgromadzi się na nią w kościele św. Maksymiliana w Tarnowie, kwadrans przed dwunastą.

5. Jak co roku, w niedzielę Palmowa złożymy jałmużnę postną na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Klerycy na pewno będą nam wdzięczni. Modlą się za nas.

6. W zakrystii są do nabycia baranki wielkanocne Caritasu.

7. W sobotę uroczystość św. Józefa, patrona ojców, mężczyzn i małżonków. Niech zainteresowani przyjdą uczcić go na wieczornej mszy albo na odpuście w Katach.
 

 

4 niedziela Wielkiego Postu - 6 marca 2005

1. Dziś kapłan staje przy ołtarzu w różowych szatach. Jest to połączeni fioletu pokuty wielkopostnej z bielą radości wielkanocnej. Bowiem czwarta niedziela Wielkiego Postu jest środkową i od niej czas przechyla się ku Wielkanocy. Stąd ten akcent radości. Dziś także, dla podkreślenia tej radości, przepisy liturgiczne pozwalają na  ozdobienie ołtarza kwiatami oraz na grę instrumentów muzycznych, bo zwyczajnie  w Wielkim Poście powinny one milczeć.

2. Wielkanocną radość dzieciom szkolnym przybliży ich rekolekcyjne nawrócenie się. Szkoła rezygnuje w tych dniach z zajęć lekcyjnych tylko po to, aby ułatwić dzieciom przeżycie rekolekcji, co powinno także wpłynąć dodatnio na ich porekolekcyjne zachowanie w szkole i pracowitość.
Rekolekcje będą odbywać się przez trzy dni: jutro, pojutrze i w środę. Zajęcia będą odbywać się od godziny 10
00 do 1200.
Dzieci niech przyjdą ze swoimi książeczkami z modlitwami i pieśniami. Niech noszą różańce i medaliki.
Ich spowiedź wielkopostna, do której będą także przygotowywane, będzie dopiero w Wielki Poniedziałek, w dniu spowiedzi parafialnej.

3. Młodzież gimnazjalna może sobie pobrać dziś teksty do konkursu o świętych, jeśli ktoś ich jeszcze nie ma. Są w zakrystii.

4. W zakrystii są tez gazetki misyjne dla dzieci i dorosłych. Są też baranki do nabycia, z czym łączy się się ofiara na Caritas. Nawet te rodziny, które mają baranki stałe, pomogą Caritasowi w trosce o biednych.

5. Wśród tych wielkopostnych akcji miłosierdzia i próśb o jałmużnę dla biednych już głupio wspomnieć, że jeszcze kiedyś trzeba urządzić kilka składek na ogrzewanie kościoła, tak jak się to czyni w każdej parafii. Wydatki na energię elektryczną są wielkim obciążeniem budżetu parafii.

 


 

3 niedziela Wielkiego Postu - 27 lutego 2005

1. Jak opowiadają Dzieje Apostolskie, gdy św. Piotr znalazł się w więzieniu, cały Kościół modlił się za niego. Niech nasz udział w dzisiejszych nabożeństwach Gorzkich żali i Drogi krzyżowej będzie darem dla dzisiejszego Piotra, Jana Pawła II, poważnie chorego.

2. Ogłoszenie dla wszystkich parafian, że w tym tygodniu przypada Pierwszy Piątek miesiąca, a więc okazja, by uczcić Jezusa i Jego Serce udziałem w komunii wynagradzającej.
W środę więc okolicznościowa adoracja Najświętszego Sakramentu i w czasie niej możliwość przystąpienia do sakramentu pojednania. Potem msza z nowenną.
W piątek główne nabożeństwo rozpocznie się drogą krzyżową o 16
00. W Roztoce sakrament pojednania o 615, potem o 645 msza.

3. Ogłoszenie dla rodziców i dzieci szkolnych, że wielkopostne rekolekcje dla dzieci ze szkół podstawowych będą po niedzieli, w poniedziałek, wtorek i środę. Niech rodzice postarają się już w tym tygodniu zabezpieczyć dzieci przed grypami albo przed chęcią robienia zakupów w tym czasie gdzieś na wyjazdach w mieście.

4. Także ucząca się poza parafią młodzież gimnazjalna i ze szkół ponad-gimnazjalnych mają już ustalone terminy rekolekcji. Niech więc je potraktują bardzo poważnie.

5. Na ołtarzach bocznych są do pobrania skarbonki na jałmużny wielkopostne dzieci. To ważne przygotowanie dzieci do ofiarnego życia, a także pomoc dla Caritasu, czyli dla innych dzieci, którym on pragnie pomóc.

6. Ogłoszenie dla młodzieży gimnazjalnej, przygotowującej się do udziału w konkursie pt. Święci mojej małej ojczyzny. Wczoraj próbne eliminacje w klasach trzecich wygrali przedstawiciele gimnazjum w Łososinie Dolnej, czyli witowiczanie, uzyskując 45 na 50 punktów możliwych. Na drugim miejscu przedstawiciele gimnazjum w Czchowie, otrzymując 40 na 50 punktów możliwych. Na trzecim zaś miejscu - przedstawiciele gimnazjum w Rożnowie, otrzymując 39 na 50 punktów możliwych.
Zachęcam do dalszego wysiłku dla pełnego przygotowania się do prawdziwych eliminacji i do udziału w konkursie.
Ta część gimnazjalistów, która nie posiada jeszcze tekstu o świętych naszej małej ojczyzny, niech sobie pobierze w zakrystii.

 

 

1 niedziela Wielkiego Postu - 13 lutego 2005

1. W środę rozpoczęliśmy okres wielkiego postu. W tym czasie szczególne miejsce zajmuje rozważanie męki Pańskiej i wpatrywanie się w krzyż Pana Jezusa. Jesteśmy w tym szczęśliwym położeniu, że w kościele posiadamy w relikwiarzu cząstkę krzyża Chrystusowego z Golgoty. Takiej świętości nie możemy nie zauważyć. W każdy piątek o godzinie 1600 z tą relikwią będziemy obchodzić stacje Drogi krzyżowej, a na końcu całego nabożeństwa uczcimy ją przez ucałowanie. Związana jest z tym możliwość zyskania odpustu zupełnego.
Jednak w niedziele Droga krzyżowa po drugiej mszy będzie zwyczajna.

2.Temu uczczeniu krzyża będzie także jakoś poświęcone niedzielne nabożeństwo Gorzkich żali. Zapraszamy dziś i w następne niedziele na godzinę 1515.

3. W piątek, 11 lutego, Kościół obchodził Światowy Dzień Chorych. W naszym kościele w modlitwach wspominaliśmy szczególnie chorych na alkoholizm, osobisty i środowiskowy. Nie przestaniemy i w tym tygodniu, jak zwykle w pierwszym tygodniu Wielkiego Postu, modlić się w tych palących intencjach; a może niejeden skorzysta z parafialnej księgi  trzeźwości i, żeby sobie pomóc, wpisze tam swoje abstynenckie przyrzeczenie? Księga jest dostępna na ołtarzu w kaplicy Miłosierdzia Bożego.

4. Czas Wielkiego Postu to także okres jałmużny. Składka na dobroczynność Caritasu w środę wyniosła 400 zł. To trochę więcej niż w poprzednim roku. Bóg zapłać. Dzisiaj zaś urządza się w parafiach koło kościołów zbiórkę do puszek na pomoc dla biednych w ośrodkach misji tarnowskich w Afryce. My w ramach tej dobroczynności przekażemy część z kościelnej składki na tacę.
Natomiast w przyszłą niedzielę będzie zimowa składka na Seminarium Duchowne. Z góry dziękujemy za pamięć i za złożony dar!

5. I jeszcze jedno. Jutro w naszej parafii obchodzić będziemy święto zakochanych - dwóch braci miłujących się, miłujących Chrystusa i miłujących Kościół Boży. To apostołowie Słowian i patronowie Europy, święci Cyryl i Metody. Są patronami kościoła w Roztoce-Brzezinach. Uroczysta msza będzie tam jutro, w poniedziałek, o 1400. Będzie ją celebrował ks. Wojciech Kościółek, proboszcz z Dzierżanin.

 

 

5 niedziela zwykła - 6 lutego 2005

1. Już blisko 800 lat, bo od 1214 roku istnieje zwyczaj urządzania czterdziesto-godzinnego nabożeństwa, czyli dłuższej, może czterdziestogodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu. Początkowo odbywano je przy Bożym grobie na pamiątkę czterdziestogodzinnego przebywania Jezusa w grobie, a później także na pamiątkę czterdziestodniowego postu Jezusa. W nowszych czasach urządza się je w okresie zapustnym, dla wynagrodzenia Bogu za grzechy tego okresu.
W naszym kościele urządzamy je w trzech dniach przed Wielkim Postem.
Dziś adoracje odbywają się przed południem pomiędzy mszami. Po pierwszej mszy - dla ojców i matek (mężczyzn i kobiet), po drugiej - dla młodzieży, po sumie - dla dzieci szkolnych. O 15
00 przed wieczorną mszą - dla drugiej grupy ojców i matek.
Jutro i pojutrze od 16
00 do 1700 będą nieszpory, adoracja i potem msza o 1700. Jutro - szczególnie dla Tropia i Roztoki, a pojutrze - szczególnie dla wiosek za Dunajcem.

2. W środę - Popielec, uroczyście rozpoczynający Wielki Post. W kościele będą trzy msze z posypaniem głów popiołem: o 630, 1030 i 1700. Ta ostatnia będzie z nowenną i błogosławieństwem orzechów wielkopostnych ku czci św. Świerada. W Roztoce Msza o 1400.
Wszystkich katolików od ukończenia 18-go do rozpoczęcia 60-go roku życia obowiązuje post ścisły, czyli istotne ograniczenie ilości spożywanego pokarmu. Nadto wszystkich od ukończenia czternastego roku  aż do końca życia obowiązuje abstynencja od pokarmów mięsnych.

3. W środę składka przeznaczona jest na dobroczynność Caritasu, do podziału po połowie dla parafialnej i diecezjalnej Caritas. Prosimy o niej pamiętać. Okres wielkiego postu to przecież czas modlitwy, postu i właśnie jałmużny.
Właśnie w dzisiejszym Gościu Niedzielnym w formie dodatku otrzymujecie blankiet bankowy na wpłacanie 1% ze swojego podatku na Caritas, jako na organizację pożytku publicznego. Poza tym w piątek rozpoczną się w Ciężkowicach kursorekolekcje dla tych, którzy pomagają wypełniać PIT-y, aby umieli i pomagali wypełniać formularze z uwzględnieniem "jednego procentu" na dobroczynność Caritasu. Prosimy o zgłoszenie się chętnych.

3. W piątki Wielkiego Postu będziemy gromadzić się na nabożeństwie Drogi krzyżowej  o godzinie 1600. Potem msza ze wspomnieniem miłosierdzia Bożego.

4. W niedzielę będziemy uczestniczyć w Gorzkich żalach o godzinie 1515.
 

 

4 niedziela zwykła - 30 stycznia 2005

1. W tym tygodniu, w środę, 2 lutego, przypada święto Ofiarowania Pana Jezusa w świątyni. Będziemy razem z Symeonem wysławiać Jezusa - "światło na oświecenie pogan" i oświecenie nas samych. Będziemy także czcić Maryję, która nam to światło przyniosła do świątyni i przedstawiła Panu.
To piękne święto, choć świętowanie nieobowiązkowe.
Jest to w naszych parafiach także święto matek i kobiet; zarazem święto wszystkich pokoleń, reprezentowanych w świątyni jerozolimskiej w osobach Dziecięcia Jezus, rodziców Maryję i Józefa i staruszków Symeona i Annę; zjednoczonych w uwielbianiu światła Chrystusa.
Matki zapraszamy na modlitewne przygotowanie do tej uroczystości w wigilię Matki Boskiej Gromnicznej: we wtorek o 17
00. Będziemy dla nich dyżurować w konfesjonałach we wtorek od 1600. Serdecznie zapraszamy!
Społeczeństwo, naznaczone jakimś piętnem śmierci (wystarczy wspomnieć, że w tym roku były u nas dwa chrzty, a pogrzeby już cztery!), takie społeczeństwo powinno doceniać znaczenia dobrze uformowanej kobiecości, wychowanej ku macierzyństwu.
W środę poświęcenie światła gromnic będzie na mszy o 10
30. Poza tym będzie u nas msza o 1700, poprzedzona Nowenną, a w Roztoce o 1400.
Przed mszą wieczorną będzie spowiedź młodzieży szkolnej i dzieci od godziny 16
00 i adoracja Najświętszego Sakramentu, jak zwykle przed pierwszym piątkiem.

2. Rozbieranie choinki parafialnej urządzimy dopiero w następnym tygodniu, we wtorek przed Środą Popielcową, jakby w  ramach zapustów.

3. W dniu 2 lutego przypada 30 rocznica święceń biskupich naszego rodaka ks. bpa Władysława Bobowskiego. Mamy powody do okazywaniu mu wdzięczności. Okażemy ją modlitwą w środę na sumie, a nadto na diecezjalnej uroczystości w katedrze, w sobotę o 1200. Udamy się tam z delegacją, by modlić się i złożyć okolicznościowy dar ofiarny podczas mszy. Kto może, niech uda się do Tarnowa na tę sobotnią jubileuszową sumę o 1200.

4. Dla dzieci rozpoczęły się ferie. Znaczna część dzieci zasłużyła sobie na chwilę zupełnego oderwania się od tablicy, kredy, kartkówek i sprawdzianów, od zgiełku szkolnego i dzwonków, od nadzoru szkolnego i rywalizacji.
Ale mając na uwadze tę drugą połowę uczniów, która nie chciała się przemęczać, co przeważnie owocowało zaniżonymi wynikami w nauce, należałoby zachęcać, żeby z własnej woli, z zamiłowania do mądrości i z troski o swoje człowieczeństwo i przyszłe miejsce w życiu, nie zrywała z książką i z jakąś pożyteczną pracą.
Żeby poprawić wyniki w nauce i w badaniach kompetencji, niech dużo czytają, opowiadają i rozmawiają na temat treści. Niech się nauczą rozumieć tekst i wysławiać. To będzie skarb na całe życie. Do tej troski bardzo zachęcamy rodziców i same dzieci.

 

 

3 niedziela zwykła - 23 stycznia 2005

1. We wtorek przypada siódma rocznica objęcia Diecezji Tarnowskiej przez księdza biskupa ordynariusza Wiktora Skworca. W jego intencji pomodlimy się na nowennowym nabożeństwie w środę.

2. W dzisiejszym Tarnowskim Gościu Niedzielnym jest artykuł o Tropiu i naszych tegorocznych zamiarach zorganizowania u nas konkursu szkolnego dla szkół w dekanatach czchowskim, ujanowickim i zakliczyńskim, czyli w 35 parafiach w naszym rejonie.  Temat konkursu to: "Święci mojej małej ojczyzny".
Celem konkursu będzie  rozpoznawanie religijnych korzeni i umacnianie zdrowego patriotyzmu lokalnego. Ma to wielkie znaczenie w związku z rozwojem emigracji zarobkowej naszej młodzieży oraz niebezpieczeństwem wykorzenienia się z wiary i umiłowania ziemi ojczystej. Pierwsza grupa młodzieży, trzecioklasiści z gimnazjum, już otrzymała wstępny materiał do tego konkursu. Młodzieży trzeba jednak trochę zachęty do tego studiowania.

3. Zgodnie z noworoczną obietnicą, przekazujemy dziś skrótowe zestawienie finansowe parafii za rok ubiegły.
Gdy mówimy o przychodach parafii, to pomijamy te składki, które są zebrane i wysyłane w całości dla innych instytucji: Kurii, Seminarium, uczelniom, misjom czy Caritasowi. Nadto te ofiary, które wierni dają kapłanowi na jego utrzymanie, np. zamawiając mszę, czy z okazji ślubu lub pogrzebu.
Przychody parafii to przede wszystkim te niedzielne składki na tacę, które pozostają w parafii do dyspozycji proboszcza. Ich suma, po dodaniu różnych dodatków, w roku ubiegłym wyniosła : 22.740 zł.
Do tego dochodzą ofiary specjalne, np. kopertowe na pracowników. Ta kwota wyniosła: 13.100 zł.
Razem przychód w ubiegłym roku wyniósł: 35.840 zł.
Najważniejsze wydatki to:
Na wynagrodzenia: 14.056 zł.
Energia elektryczna i gaz: 9.927 zł
Wydatki kancelaryjne: telefony, materiały, pomoce duszpasterskie itd.: 7.589 zł
Hostie, wino mszalne, komunikanty: 2.216 zł
Wydatki kultowe, związane z uroczystościami, obchodami, jak dekoracje, wyżywienia, noclegi, pielgrzymka na uroczystości słowackie: 14.056 zł.
W sumie wydatki w roku ubiegłym wyniosły: 49.592 zł.
Oznacza to deficyt w wysokości:  13.752 zł !
A ten z kolei oznacza, że co miesiąc dla ratowania kasy parafialnej trzeba było z własnej kieszeni wydać po około 1.100 zł.
To chyba tłumaczy, dlaczego w niektórych dziedzinach musieliśmy w tym roku praktykować duże oszczędzanie. I dlaczego stare długi w tym roku nie zmalały. I dlaczego tak bardzo jestem w sercu wdzięczny tym parafianom, którzy wpłacili ofiary na wynagrodzenie dla pracowników; albo czasami coś robią dla parafii bezinteresownie, albo gdy zamawiają msze święte lub z okazji innych posług - nie skąpią, choćby pozornie wyglądało, że to do prywatnej kieszeni księdza.
 

 

2 niedziela zwykła - 16 stycznia 2005

1. W sobotę kandydaci do bierzmowania z klas trzecich gimnazjalnych będą mieli swoje miesięczne spotkanie o godzinie 800. Przypuszczamy, że ten czas będzie im lepiej odpowiadał niż piątek wieczorem, jak dotąd, po lekcjach szkolnych i w zmęczeniu.

2. W sobotę przyypada 81 rocznica urodzin biskupa Nitry, księdza kardynała Jana Chryzostoma Korca. Wielokrotnie nam okazywał swoją życzliwość, przyjmował u siebie, wspominał dwukrotnie nasze Tropie wobec Ojca św. - zarówno z okazji wspólnej mszy na Skałce, jak i z okazji wizyty papieża w Nitrze. W przyszłą niedzielę pomodlimy się więc za niego na sumie; będzie ona odprawiona w jego intencji.

 

 

Niedziela Chrztu Pańskiego

1. Dziś uroczystością Chrztu Pańskiego w liturgii kończy się okres Bożego Narodzenia. Ale kolędy zwyczajowo możemy w kościele śpiewać aż do święta Ofiarowania Pana Jezusa, czyli 2 lutego.

2. Dziś po mszach świętych składamy do puszek przed kościołem dar dla ofiar kataklizmu w Azji. Będzie to chwalebne zakończenie naszego udziału w dzisiejszej Eucharystii.

3. Powszechnie wiadomo, że niedziela z wielu względów nie jest właściwym dniem dla pogrzebów. Dlatego w miastach i wielu parafiach wiejskich, nawet niekiedy w naszym sąsiedztwie, nie urządza się pogrzebów w niedziele i święta. I tro z wielu powodów:
Nie harmonizują one bowiem z treścią i radosnym charakterem niedzieli; mają obrzędowość bardzo rozbudowaną (nieraz bardziej niż uroczysta suma niedzielna czy świąteczna); wymagają więcej czasu (bo blisko półtorej-dwie godziny); angażują dużo osób do obsługi; odciągają znaczna część parafian od zwykłej mszy niedzielnej; przytłaczają sobą niedzielną liturgię.
U nas, w Tropiu, dochodzą nadto dwie przeszkody. Pierwsza. Kapłanowi zasadniczo wolno odprawić tylko jedną mszę na dzień. W niedzielę, w razie konieczności, biskup udziela pozwolenia na drugą. Tylko w wyjątkowej okoliczności na trzecią mszę. Na czwartą nie ma biskup prawa pozwolić, trzeba by się zwrócić do Rzymu z prośbą o pozwolenie. Przepisy kościelne mamy do wglądu w zakrystii (na str. 27-30 kalendarza liturgicznego). Znajduje się w nich na początku upomnienie, że przepisów tych należy przestrzegać ściśle, a odprawianie dwóch albo trzech mszy w niedzielę należy traktować jako wyjątek. My tymczasem mamy w parafii już pięć mszy i w każdą niedzielę regularnie jeden z kapłanów musi odprawiać trzy msze.
Druga nasza tropska trudność polega na tym, że nasz kościół jest diecezjalnym i krajowym sanktuarium. Przybywający tu niespodziewanie pielgrzymi nie mogą być obsługiwani do południa. Dla nich jest zarezerwowany kościół i ksiądz od sumy do wieczornej mszy. I tak jest ogłoszone w diecezji i Polsce. Wprowadzanie w tym czasie innych zajęć w kościele już niejednokrotnie wywoływało pretensje i zgrzyty ze strony przybywających grup lub osób. Powoduje to także dla ks. proboszcza pewne komplikacje. Bo kiedy ma on przeszkodę, musi sobie szukać płatnego zastępstwa do dyżurowania i obsługi pielgrzymów.
Dlatego bardzo jestem wdzięczny tym rodzinom, które dotąd łatwo dawały się przekonać i dla dobra wspólnego bez szemrania, a chętnie rezygnowały z urządzania pogrzebu w niedzielę. Tym dziękując, mówię: Bóg zapłać! I proszę o to samo na przyszłość także inne rodziny; wszystkie rodziny w parafii!

4. W dni powszednie w środę, piątek i w sobotę msza wieczorna jest o godzinie 1700.

 

2 niedziela po Bożym Narodzeniu - 2 stycznia 2004

1. W minionym tygodniu otrzymaliśmy  świąteczne i noworoczne życzenia od Ambasady Republiki Słowackiej w Polsce. Jest to zapewne znak jakiegoś uznania dla parafii i tego, co się czyni dla rozwoju religijnego braterstwa miedzy parafią, a ośrodkami kultu naszych świętych Świerada i Benedykta na Słowacji.
Podobne życzenia otrzymaliśmy od Starosty i Przewodniczącego Rady Powiatu Nowosądeckiego; nadto od prezydentów i zarządów miasta Vrable na Słowacji oraz Czchowa. Pozwólcie, że w imieniu parafian przekażę im podziękowanie.

2. W piątek, podczas uroczystości zakończenia roku 2004, przekazaliśmy interesujące dane statystyczne o stanie naszej parafii w minionym roku. Co najbardziej niepokoi, to ujemny przyrost naturalny. Po raz pierwszy liczba zmarłych (29 osób) przekroczyła liczbę urodzonych (28 osób). Widać, ze tzw. cywilizacja śmierci wkroczyła i w nasze progi.
Dlatego dziś, podczas adoracji niedzielnej, zaśpiewamy błagalne suplikacje o odwrócenie tego uśmiercającego dla Parafii, Polski i Europu procesu.

3. Nie udało się sporządzić statystyki ze stany finansowego parafii. Będzie ona podana dopiero pod koniec stycznia.

4. W czwartek będzie uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana uroczystością Trzech Króli. Dzień ten obchodzimy zawsze jako ważne święto, zobowiązuje nas ono do udziału we mszy św. Ponieważ świętujemy wtedy tajemnice objawienia się Chrystusa poganom, w naszej diecezji jest ona dniem misyjnym. Złożymy dar na tacę na wsparcie diecezjalnych misji zagranicznych.

5. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Dlatego w środę zgromadzimy się o godzinie 1600 na adorację Najświętszego Sakramentu i spowiedź, a młodzież gimnazjalna z klas I i II na okolicznościową comiesięczną krótką katechezę. Potem Msza z nowenną do naszych świętych patronów.

6. W niedzielę po święcie Objawienia Pańskiego przypada uroczystość Chrztu Pańskiego, która kończy okres Bożego Narodzenia.
Wstrząśnięci tragedią milionów ludzi na wschodnich obrzeżach oceany Indyjskiego w tym właśnie ostatnim dniu złożymy  do puszek przed kościołem dar na pomoc Caritasu dla cierpiących ofiar tragedii. Będzie to odpowiedź na apel księdza biskupa w tej sprawie (...)

7. Posłuchajmy też słowa biskupa tarnowskiego na temat czytelnictwa Tarnowskiego Gościa Niedzielnego (...)

 

Powróć do początku tej strony
 

Nasze Menu. Startuj ze Strony Głównej!

TROPIE - kościół i sanktuarium
śś. Świerada i Benedykta

Wioski
w parafii Tropie

Kościoły i święci
w regionie

Polsko-słowacko-
węgierskie braterstwo
kościołów i szkół

 STRONA GŁÓWNA
 Topografia Parafii
 Święci Pustelnicy
 Kalendarium histor.
 Zwiedzamy kościół
 Relikwie w kościele
 Zwiedzamy pustelnię
 Zwiedzamy parafię

 Wydarzenia nowe
 Ogłoszenia niedz
 Refleksje aktualne
 Informacje stałe
 Literatura naukowa
 Kontakt z nami
 Ulubione strony
 Okolicznościowe

 Tropie SzP
 Roztoka-Brzeziny SP
 Witowice Dolne
   SzkołaPodst.WD
 Witowice Górne
 Wytrzyszczka SzP
 Będzieszyna
 Najdawn. dzieje 

 Parafie, kościoły itd.
 Dekanat Czchów
    Kościoły i święci DC
 Dekanat Ujanowice
 Dekanat Zakliczyn
 Parafie nad jeziorami
 Konkurs regionalny

Tropie - ojczyzna
Nitra katedrála Zobor
Skalka nad Váhom
Nitra základná škola
Trenčn základná škola
Skalité základná škola
Witowice Dolne szkoła
Wytrzyszczka szkoła

WbM. ks.St.Pietrzak;  pietrzakstan@poczta.onet.pl;  tel. 601 918 322;  Copyright by Parafia Tropie

Str.pryw.-genealog. PIETRZAKOWIE, FIUTOWIE, JANIKOWIE, SZLAGOWIE       Nadto: Gierałtowie